سال‌هاست که انویدیا کارت‌های گرافیک مخصوص بازی خود را با نام GeForce GTX عرضه می‌کند اما حالا قرار است کارت‌های نسل آینده GeForce RTX نام بگیرند. دلیل این تغییر نام وجود فناوری جدیدی به نام Ray Tracing است. این فناوری به گفته انویدیا بازتاب نور و جلوه‌های سینمایی فوق‌العاده واقعی را امکان‌پذیر می‌سازد. مایکروسافت هم یک API جدید با نام DirectX Raytracing (DXR) برای بهره‌گیری از این فناوری عرضه کرده است و گفته می‌شود Epic Games این قابلیت را به موتور بازی‌سازی Unreal Engine خواهد آورد.

از جمله کارت‌های گرافیک جدید انویدیا با نام‌های GeForce RTX 2080 و RTX 2080 Ti است. این دو کارت گرافیک پرچم‌دار که قرار است به‌ترتیب جانشین GTX 1080 و GTX 1080 Ti شوند برپایه معماری جدید تورینگ بنا شده‌اند.

GeForce RTX 2080 Ti دارای 11 گیگابایت حافظه GDDR6 به همراه 4352 هسته CUDA خواهد بود. این تعداد هسته‌ها 20 درصد از GTX 1080 Ti و 70 درصد از GTX 1080 بیشتر است. علاوه بر این حافظه سریع‌تر GDDR6 نسبت به GDDR5X در نسل قبلی هم می‌تواند بهبودهای زیادی به همراه داشته باشد.

در این میان ایسوس کارت گرافیک قدرتمند ROG Matrix GeForce RTX 2080 Ti را معرفی کرد. ROG Matrix جدید نخستین کارت گرافیکی به‌شمار می‌رود که از نوآوری جدید Infinity Loop، سیستم خنک‌کننده‌ی مداربسته‌ی تایوانی‌ها بهره می‌برد. این سیستم زیر پوشش جلویی کارت قرار می‌گیرد. با این حال، کارت Matrix RTX 2080 Ti‌ کماکان به سیستم خنک‌کننده‌ی اکتیو اتکا دارد؛ چرا که سه فن Axial روی کارت وجود دارد.

با توجه به مشخصات منتشرشده از سوی انویدیا، فرکانس کارت گرافیک ROG Matrix GeForce RTX 2080 Ti روی عدد ۱۳۵۰ مگاهرتز قرار دارد؛ اما این کارت از دو حالت عملکردی بهره می‌برد؛ بدین ترتیب که حالت بازی محافظه‌کارانه‌تر آن به فرکانس بیشینه‌ی ۱۸۰۰ مگاهرتز دست پیدا می‌کند، در حالی‌که حالت OC روی عدد ۱۸۱۵ مگاهرتز محدود خواهد بود که ۱۸۰ مگاهرتز بیش‌تر از فرکانس بیشینه‌ی ۱۶۳۵ مگاهرتزی نسخه‌ی Founders کارت RTX 2080 Ti‌ انویدیا به‌حساب می‌آید. علاوه‌بر موارد یادشده، سرعت حافظه‌ نیز در کارت جدید ایسوس به مقدار ۱۸۵۰ مگاهرتز (۱۴۸۰ مگاهرتز مؤثر) افزایش پیدا کرده است، در حالی که نسخه‌ی Founders از سرعت حافظه‌ی ۱۷۵۰ مگاهرتز (۱۴۰۰ مگاهرتز مؤثر) بهره می‌برد.

مشخصات

مشخصات / مدل‌ها ROG Matrix GeForce RTX 2080 Ti GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition
معماری تورینگ (TU102) تورینگ (TU102)
هسته‌های کودا ۴۳۵۲ ۴۳۵۲
توان رایانش FP32 ۱۵.۷ ترافلاپس ۱۴.۲ ترافلاپس
هسته‌های تنسور ۵۴۴ ۵۴۴
هسته‌های RT ۶۸ ۶۸
واحدهای Texture ۲۷۲ ۲۷۲
فرکانس پایه ۱۳۵۰ مگاهرتز ۱۳۵۰ مگاهرتز
فرکانس بیشینه ۱۸۱۵ مگاهرتز ۱۶۳۵ مگاهرتز
حافظه ۱۱ گیگابایت GDDR6 ۱۱ گیگابایت GDDR6
سرعت حافظه ۱۴.۸ گیگابیت‌برثانیه ۱۴ گیگابیت‌برثانیه
باس حافظه ۳۵۲ بیت ۳۵۲ بیت
پهنای باند حافظه ۶۵۱ گیگابایت‌برثانیه ۶۱۶ گیگابایت‌برثانیه
ROP ۸۸ ۸۸
کش L2 ۵.۵ مگابایت ۵.۵ مگابایت
TDP ۳۰۰ وات ۲۶۰ وات
تعداد ترانزیستور ۱۸.۶ میلیارد ۱۸.۶ میلیارد
ابعاد بلوک ۷۵۴ میلی‌متر مربع ۷۵۴ میلی‌متر مربع
پشتیبانی از SLI بله (x8 NVLink, x2) بله (x8 NVLink, x2)

طی آخرین گزارش استیم، اطلاعاتی از کارت گرافیک ها به چشم می خورد که سخنان چندی پیش NVIDIA در زمینه فروش کارت گرافیک های جدید را تائید می کنند. طبق داده های جدید استیم، کارت گرافیک های سری GeForce RTX فروش بسیار سریع و با سرعتی را تجربه کرده اند؛ به طوری که فروش آنها از کارت گرافیک های AMD RX 500 و حتی Vega 64 و Vega 56 نیز سریعتر بوده است.

RTX پیروز میدان

سرعت فروش کارت گرافیک های NVIDIA RTX نه فقط از مدل های رقیب سرخ خود بیشتر بوده است، بلکه حتی از نسل پیشین همین شرکت، یعنی کارت گرافیک های GTX 1000 نیز سریع تر بوده و رکورد آنها را نیز شکسته است. از سری RTX 20، کارت گرافیک RTX 2060 بیشترین فروش و آمار استفاده را به نام خود به ثبت رسانده است. پس از آن RTX 2070، RTX 2080 و RTX 2080 Ti قرار گرفته اند.

اگرچه ما از قدرت بالاتر کارت گرافیک RTX 2080 Ti در مقایسه با محصولات نسل قبلی اطمینان داریم، سوال اصلی، میزان این تفاوت است. مطابق با چیزی که ما روی صحنه دیدیم، بازی‌ها برای استفاده کامل از توانایی‌های محصولات سری RTX نیاز به بهینه‌سازی دارند. تا به اینجا، این موضوع بازی‌هایی مثل Shadow of the Tomb Raider ،PlayerUnknown’s Battlegrounds و Final Fantaxy XV را شامل می‌شود. چنین چیزی واقعا می‌تواند دلیل خریداران برای نسل جدید باشد و در چنین محدوده قیمت، احتمالا شما در انتظار چیزی بالاتر از چند نرخ فریم خواهید بود.